Inteligentny dom

„Inteligentny dom to zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami”

Jak to rozumieć?

Inteligentny dom, to po prostu rodzaj nowoczesnej instalacji elektrycznej, która łączy wszystkie dotychczas niezależne instalacje takie jak oświetlenie, rolety, ogrzewanie, audio-video, klimatyzacja, system alarmowy, monitoringu i wiele innych w jeden inteligentny system sterujący który według potrzeb mieszkańców zarządza wszystkimi instalacjami. 

Inteligentne dom ma wiele zalet. Jedną z nich jest komfort. Do stworzenia miłej atmosfery, zamiast biegania od wyłącznika do regulatora temperatury, wystarczy naciśniecie jednego przycisku. Spowoduje to opuszczenie żaluzji, włączenie nastrojowego oowietlenia, ustawienie komfortowej temperatury. Takie lub inne ustawienia (zwane scenami) można zaprogramowaa według indywidualnego życzenia i sterować przy użyciu pilota, palmtopa, telewizora, ekranu dotykowego czy komputera PC.

Systemy inteligentnego domu wymagają specjalistycznego okablowania. Najbardziej popularny system to oczywiście  KNX - co takiego go wyróżnia ? KNX o standard komunikacji między urządzeniami automatyki domowej wymyślony ponad 20 lat temu i wspierany przez ponad 7000 producentów na całym świecie. Taki właśnie system wymaga okablowania przewidzianego na etapie budowy.

Co zrobić gdy już mamy gotowy dom? Żaden problem, istnieją również systemy bezprzewodowe. Systemy bezprzewodowe jakie oferujemy są przedewszystkim oprate na protokole Z-Wave ( to tak jak KNX otwarty system komunikacji tyle że bezprzewodowy). Nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć system hybrydowy - czyli połączenie systemów bezprzewodowego i przewodowego.

Jakie są możliwości ? 

INTELIGENENTE STEROWANIE ŻALUZJAMI 

• Centralne sterowanie elektrycznie napedzanych żaluzji i rolet we wszystkich pomieszczeniach jednym naciśnieciem przycisku. 

• Automatyczna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem lub niepogodę za pomocą markiz i żaluzji sterowanych czujnikami owiatła i wiatru. 

• Zabezpieczenie przed włamaniami przy pomocy czasowo sterowanych żaluzji i rolet zewnetrznych, również, gdy nikogo nie ma w domu. 

PRECYZYJNE STEROWANIE OGRZEWANIEM 

• Komfortową temperature pomieszczen zapewnia indywidualne sterowanie temperatury w poszczególnych pokojach. 

• Obniżenie kosztów ogrzewania dzieki czasowej regulacji zaworów instalacji grzewczej. 

• Automatyczne obniżenie temperatury w nocy zapewnia zdrowy sen. 

• Dodatkowa redukcja kosztów ogrzewania przez automatyczne obniżenie temperatury pomieszczenia na czas otwarcia okien. 

ELASTYCZNE ZARZĄDZANIE BUDYNKIEM 

• Elastyczne dopasowanie funkcji budynku przy zmianie przeznaczenia pomieszczen. 

• Dostep do wszystkich mediów technicznych budynku z dowolnego miejsca na świecie za pomocą tabletu, smartphona, telewizora czy komputera. Np. możliwość zdalnego przełączenia trybu pracy ogrzewania z nocnego na dzienny przed powrotem z wakacji. 

SZEROKA GAMA KOMUNIKATÓW 

• Ostrzeżenia na wyświetlaczu, umieszczonym przy drzwiach wejściowych, o pozostawieniu otwartych okien lub drzwi. 

• Automatyczne przekazywanie informacji alarmowych przez złącza telefoniczne, na przykład do agencji ochrony mienia lub sąsiada. 

• Odstraszanie włamywaczy poprzez czujniki ruchu włączające oświetlenie w domu i na terenie posesji. 

• Przekazywanie ważnych komunikatów o awariach urządzeń (np. lodówki, ogrzewania) głosowo, powiadomieniem PUSH z aplikacji w smartphone lub za pomocą SMS. 

INDYWIDUALNE STEROWANIE OŚWIETLENIEM 

• Przycisk „centralne wyłączenie”, umieszczony przy drzwiach wejściowych, wyłączy wszystkie odbiorniki energii elektrycznej jak lampy i urządzenia przyłączone do gniazd wtykowych. 

• Indywidualnie dobrane, nastrojowe oświetlenie, w dowolnej chwili i miejscu: w salonie, jadalni, podczas oglądania telewizji czy podczas lektury. Łatwe do zapamietania w pamięci systemu i ponownego uruchomienia konwencjonalnie - przyciskiem lub zdalnie - pilotem lub palmtopem. 

• W razie podejrzanych odgłosów w nocy przycisk „panika” umieszczony obok łóżka umożliwi ci załączenie oświetlenia domu i ogrodu. 

• Funkcja „symulacja obecności w domu” odstraszy potencjalnych włamywaczy podczas nieobecności domowników.

 

 

Jeśli posiadamy system alarmowy firmy Satel możemy pozwolić sobie na namiastkę inteligentnego domu tworząc prostą automatykę budynkową opartą na centralach alarmowych Integra. Ponadto nie jest to rozwiązanie zamknięte, w razie przyszłościowej chęci rozbudowy takiej automatyki nie będzie żadnego problemu. Firma Satel oferuje moduły integrujące z innymi systemami np moduł integracji KNX. Poniżej manipulator Satel INT-TSI z przykładowymi zaprogramowanymi możliwościami sterowania.

Copyright © 2016 Wszystkie prawa zastrzeżone BM SYSTEM | Polityka cookies | Logowanie

Designed by:www.veneo-studio.pl